Superpotraviny jsou dary přírody. Sytí i léčí a nepotřebují k tomu marketing
http://life.ihned.cz/c1-60883470-superpotraviny-jsou-dary-prirody-kudy-syti-tudy-leci
Superpotraviny jsou dary přírody. Sytí i léčí a nepotřebují k tomu marketing
Superpotravinou jsou i borůvky. Jsou nejlepší prevencí proti cukrovce, žaludečním vředům, vysokému krevnímu tlaku i rakovině prostaty
Běžné i vzácné minerály, proteiny, enzymy a proenzymy, antioxidanty a tak dále. To vše obsahují superpotraviny. Co vše se mezi ně počítá? Podívejte se na některé z nich.
Představte si, že byste zjistili, že prsten, který maně nosíte a myslíte si o něm, že je z kočičího zlata, je ve skutečnosti ze zlata ryzího. Začnete si ho minimálně lépe všímat, ne? Stejným způsobem můžete přijít na to, že třeba takový špenát, červená řepa, avokádo nebo borůvky nejsou jen hmota se skvělou (nebo nechutnou) příchutí. Že existuje řada potravin, kterými nám mává příroda před nosem, abychom pochopili, že to s námi ještě pořád myslí dobře. A že nás v našem přirozeném úsilí vytřískat z mála co nejvíc zase předběhla.
Nutriční specialisté jim začali říkat superpotraviny. Jejich mimořádnost spočívá v tom, že ve výjimečně velkém a koncentrovaném množství obsahují člověku prospěšné cenné látky, které jeho organismu prokazatelně prospívají. Běžné i vzácné vitaminy, minerály, proteiny, enzymy a koenzymy, antioxidanty a vlákninu. A většinou to zvládnou při pár kaloriích.
Superpotravina přitom není žádný industriálně vyrobený zázrak. A to je na tom osvěžující. Naopak, o jejich síle věděly už dávné civilizace, většina superpotravin také pochází z míst, kde byly doma. I superpotraviny mají své celebrity.
Před deseti lety Západ objevil mocné účinky semínek quinoa, zatímco poslední dva roky se uvědomělá Amerika intenzivně oddává zeleným listům kadeřávku. Saláty, polévky, smoothies i krekry z kadeřávku se objevují v restauracích, na letištích a v každé tělocvičně.
Jde přitom o listovou zeleninu, která je příbuzná brokolici a růžičkové kapustě a vzdáleně i špenátu. Roste si nenáročně a některým z druhů dělá dobře, když na zahrádce přejdou mrazem. V Evropě se kadeřávek jedl od 6. století před naším letopočtem a ve středověku na něm lidstvo doslova přežilo. Proto si ho koneckonců s sebou odvezli i emigranti do Ameriky. Český venkov jeho světle zelenou variantu dobře zná.
S kadeřávkem se to má tak, že hrnek jeho listů obsahuje celou doporučenou denní dávku vitaminu A, C a K. Je bohatý na lutein a zeaxanthin, žlutá barviva, která chrání zdravý zrak. A jen tak mimochodem obsahuje spoustu potasia, železa, fosforu a hořčíku.
42 stupňů jako hranice
Superpotraviny vnášejí harmonii mezi různé dietáře. Mají je v oblibě všichni, od všežravců přes vegetariány, vegany, vitariány až po… no snad jen breatheriáni ne. Leda by museli borůvky vdechnout. Často se v souvislosti se superpotravinami mluví o tzv. raw food, tedy syrové stravě. Jde o životní styl, při kterém člověk nevystaví žádnou potravinu teplotě vyšší než 42 stupňů. Tehdy se totiž většina na teplotu citlivých vitaminů ničí. Ale není třeba hned najet na špagety z cukety. Stačí, když se budeme snažit pozřít syrové právě alespoň superpotraviny.
Seznam každého nutričního specialisty (ano, i Oprah Winfreyové) obsahuje trochu jiné potraviny, i když řada z nich se opakuje. My jsme si je – vlastně jen kvůli přehlednosti – rozdělili do pěti skupin a vybrali z nich hlavní favority.
Ve skupině listové a kořenové vítězí zmíněný kadeřávek, brokolice, mangold, kapusta, červená řepa a sladké brambory. Za ovoce, ořechy, semena a luštěniny jsou to borůvky, citrusy, avokádo, chia, quinoa, goji berries (kustovnice čínská), syrové kakaové boby a mandle. Z bylin jsou výrazně prospěšné kopřivy, aloe vera, echinacea a zelený čaj, ze včelích produktů všechno a z mořských řas nori, wakame, arame, dulse a chaluha. Tady je několik z nich:
Chia
Chia neboli šalvěj španělská byla populární už u Aztéků. Semínka veliká jako sezam jsou nejbohatším zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin rostlinného původu vůbec. Jsou plná proteinů, aminokyselin, minerálů, jako je vápník, železo a hořčík, a antioxidantů. Vláknina v nich čistí střeva. Sama chia semínka nechutnají nijak, takže se dají přidat do čehokoliv. Nasypat do salátu, do polévek nebo dezertů.
Borůvky
Kdo ve středověku dokázal to, co borůvky, toho upálili. Jsou plné flavonoidů, rozpustné vlákniny a zdrojem silných antioxidantů. Jsou nejlepší prevencí proti chorobám, jako je cukrovka, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a srdeční problémy. Jsou přírodní ochranou před rakovinou prostaty a velmi bohaté na železo. Barviva z borůvek antokyany léčí sliznice od úst až po konečník.
Goji
Na goji, tedy kustovnici čínskou, nedá dopustit čínská medicína. Z 15 procent ji tvoří bílkoviny. Plody jsou plné vitaminu C, B1 a B2, stopových minerálů (hlavně zinku, selenu, železa a vápníku) a aminokyselin. Už čínští císaři ji hojně jedli, protože prokazatelně omlazovala. Zlepšuje krvetvorbu, podporuje imunitu, snižuje krevní tlak a posiluje ostrost vidění. Sušené plody se dají pojídat jen tak, v salátech nebo v müsli.
Citrusy
O limetce se v ajurvédě říká, že nemá nepřítele. Její šťáva, ač kyselá, má zásaditý – tedy dobrý – vliv na žaludek. Obsahuje významné množství vitaminu C, který je pro zdravý organismus zásadní. Dále přináší flavonoidy, které pomáhají trávicímu traktu a vylučování žluči. Limetková šťáva je darem pro lidi trpící zácpou.
Grapefruit
Pravidelné pojídání grapefruitu vede ke snížení váhy. Omezuje totiž množství inzulinu v těle, které tak nemá takovou potřebu doplňovat energii. Grapefruit má skvělý poměr mezi množstvím kalorií (málo) a vlákniny (hodně). Je plný vitaminu C, kyseliny listové, lykopenu, vápníku a fosforu. Jeho šťáva však může snižovat účinnost léků.
Sladká brambora
Zářivě oranžový vnitřek hlízy je zřejmě nepřekonatelným zdrojem beta-karotenu, zapomeňte na mrkev. Podle posledních výzkumů také vysoce zvyšuje množství vitaminu A v krvi. Následuje vitamin C a B6, draslík a mangan. Pomáhá jim vaření a pečení a pro absorpci beta-karotenu do těla je dobré k nim přidat jakýkoli olej.