Kakaové boby
http://www.jakorybicka.cz/2012/03/09/kakaove-boby
KAKAOVÉ BOBY
Hurá!Hurá! Článek pro všechny čokoholiky je na světě! Pojďme se vrhnout na největší obhajobu mlsání v dějinách lidstva!:)
Kakaové boby rostou na kakaovnících v oblastech Jižní, Střední Ameriky a Mexika kolem řek Amazonky a Orinoco. Kakaovníky neznají sezónu, jejich sezóna je prostě pořád a květy jim neopylují včelky, ale tzv. pakomáři. Plody dorůstají délky 20 cm a během zrání různě mění barvy (od zelené přes oranžovou, červenou, modrou nebo fialovou). Každý uvnitř ukrývá 20-50 bobů, které se prý podobají mandlím (na obrázku mi tedy spíš připomínají datle :)). Ze semen kakaových bobů se vyrábí kakao, jehož název pochází z 18. století. Jistý švédský vědec, Carl Nilsson Linneaus (1707-1778), kakao miloval natolik, že ho v roce 1753 dokonce pojmenoval. Jeho rodové a druhové jméno tak zní: Theobroma Cacao, což v překladu znamená „Kakao, božská mana“ ( Russo 2010, 76).
Linneaus nebyl jediný, kdo tyto exotické plody obdivoval. Byly doby, kdy bylo dokonce kakao cennější než zlato. Když v roce 1519 poprvé doplul konkvistador Cortez (1485-1547) se svojí posádkou z Evropy do Ameriky, seznámil se s Aztéky, jejichž civilizací, unikátním ekosystémem a kulturou byl samozřejmě ohromen. Co ho ale naprosto šokovalo byl fakt, že aztécký panovník Montezuma II. měl svou pokladnici ne plnou zlata, ale kakaových bobů. Aztékové jednoduše zlato používali jen pro estetické účely a platili prostě kakaem (Wolfe 2009, 39-40). Ze španělského dvora se pak kakao dostalo do Francie, Belgie, Anglie, Itálie a vlastně do celé východní Evropy.
Rodilí Američané vždycky upřednostňovali hořkou čokoládu, tak jako já.:) Jenže v Evropě se jednoho dne narodil švýcarský chemik pan Henri Nestlé (1814-1890) a s majitelem továrny na čokoládu, Danielem Peterem (1836-1919), vymysleli mléčnou čokoládu (1879). Ta třeba tehdy byla plná mléka, ale dnes běžná čokoláda obsahuje bohužel především cukr a ztužený tuk.
Čokoláda ≠ superpotravina!
Tak a teď už konečně k tomu, kde tedy v té čokoládě najdeme všechny ty vitamíny a prospěšné látky? Bohužel vás asi zklamu, ale co se týče vitamínů a minerálů, není běžná čokoládová tabulka nijak výjimečná ani zdravá, spíše naopak. Nepodléhejte ale panice! Řeknu vám, kde všechny tyto látky najdete a své oblíbené sladkosti se nebudete muset vzdávat. Za opravdovou super potravinu se nedá považovat Milka nebo tyčinka Mars, to asi všichni tak nějak tušíme. Veškeré výjimečně prospěšné látky jsou obsažené v nepražených kakaových bobech, neprošlých fermentačním procesem. Toto tzv. „syrové kakao“ můžete vesele chroupat rovnou ze zakoupeného pytlíčku a nebo se vyrábí v podobě prášku, který se perfektně hodí na vaření. Je nutno dodat, že kakaové boby uspokojí především milovníky pravé nefalšované čokolády, jelikož jsou hořké (mě osobně ale takhle samostatně moc nejedou :)).
Výživové hodnoty:
Kakaové boby jsou především vysokým zdrojem energie. Ve 100g se skrývá 2386 KJ. Pokud tedy občas trpíte jarní unavou ať už je roční období jakékoliv, určitě po nich sáhněte. Boby proto pochopitelně obsahují hodně sacharidů (50g/100g), tuků (39g/100g) z čehož 14g je nasycených a jsou skoupé na bílkoviny (4g/100g). Dalším pozitivem této super potraviny je vysoký obsah vlákniny (32g/100g). (etiketa Nepražených kakaových bobů BIO – LifeFood)
Vitamíny a stopové prvky:
Kakaové boby jsou hlavně bohaté na vitamín C (150mg/100g). Je v nich i velké množství minerálů: magnezium, železo, chrom, mangan, zinek a měď. Obsahují více antioxidantů než červené víno, borůvky, granátové jablko a Goji dohromady! Dále jsou bohaté na Omega 6 – mastné kyseliny, které pomáhají snižovat špatný LDL cholesterol. (Wolfe 2009, 41-42)
Léčivé vlastnosti:
Znáte ten neuvěřitelně uspokojující pocit, když se vám na jazyku rozpouští čokoláda? To se děje díky látce, která se nazývá anandamid. Její název vychází ze sanskrtského slova ananda čili blaženost nebo „dokonalé štěstí“. Je to tzv. neurotransmiter, který se v mozku váže na receptory a způsobuje právě tyto pozitivní pocity. (Wolfe 2009, 44-45) Další podobnou látkou, kterou kakao obsahuje je další neurotransmiter serotonin, který má velký vliv na výkyvy nálad. Díky tomu čokoláda pomáhá při depresích, maniodepresivních psychózách i proti špatné náladě. Kakao také, jak už věděli Aztékové, podporuje i funkci kardiovaskulárního systému. (Wolfe 2009, 46)
Dávkování a způsob přípravy:
Samotné boby nebo kakaový prášek z těchto nepražených bobů můžete přidávat skoro do všeho, stejně jako jste to dělali s obyčejným kakaem. Můžete z něho připravovat skvělé nápoje, delikátní předkrmy, vařit exotické hlavní chody a hlavně vymýšlet sladké dezerty. Výhoda těchto bobů i prášku spočívá také v tom, že jelikož se jedná o 100% kakao nespotřebujete ho nikdy tolik, co obyčejného kakaa. Byli jste doposud zvyklí sníst tabulku čokolády „na posezení“, když vás honila mlsná a pak si to dokonce vyčítali? Naprostá hloupost. :) S kakaovými „syrovými“ boby se vám to navíc ani stát nemůže. Tento maximalní obsah kakaa totiž daleko dříve způsobuje pocit sytosti.
Až budete vařit, péct nebo jen mlsat a nebudou mít ve vašem oblíbeném obchůdku se zdravou výživou kakaové boby, mějte na paměti, že důležitý je především obsah kvalitního kakaa v produktech nebo ingrediencích, které chcete použít. Pravou čokoládu mylně nezaměňujte za přeslazené a tučné náhražky. Pokud čokoládu prostě ale vážně musíte,:) poohlížejte se po vysoce procentních (70-99!%), méně tučných a zdravějších, tmavých čokoládách. Při pečení, také doporučuji moc dobré bio kakao od Alnatury nebo jejich hořkou 70% čokoládu (DM Drogerie, Globus). V těchto produktech i přes jejich bio kvalitu nejsou už obsaženy ale ani vitamíny, ani jiné super-prospěšné látky. Je to způsobeno tím, že přestože jsou veškeré složky produktu z ekologického zemědělství, úprava kakaových bobů prošla pražením, kde o ně přišla. To se bohužel děje u většiny čokoládových nebo kakaových produktů, proto je potřeba opět číst etikety.
Jelikož miluji všechny možné buchty, bábovky a koláče a nic mě nebaví víc, než vymýšlení receptů ve zdravějších modifikacích, určitě vyzkoušejte můj originální Dýňový kakaový perník s ořechy, jablkem a medem. Návod na jeho přípravu naleznete přímo v odkaze nebo v naší záložce „recepty“.
Obecně u kakaových bobů nebo kakaa z nich vyrobeného jsem se dočetla, že DDD by se měla pohybovat někde mezi 15-20g. Možná bych to ale doplnila známým pořekadlem: všeho s mírou.